POL
FB

Finałowa gala XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari: owacje na stojąco dla Antoniego Malczaka!

Koncertem laureatów zakończył się w sobotę XVIII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Przed publicznością wystąpili zdobywcy najwyższych nagród.

Zgodnie z tradycją zwycięzcy konkursu – przypomnijmy, że dwie równorzędne I nagrody otrzymali: Gabriela Gołaszewska, sopran, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (w kategorii głosy żeńskie) i Łukasz Karauda, baryton, absolwent studiów licencjackich AM w Łodzi oraz The Royal, Welsh College of Music and Drama w Cardiff (głosy męskie) – prezentowali się w dwóch utworach. Pozostali – Elwira Janasik, mezzosopran, Polska (II nagroda); Sara Shine, sopran, Irlandia (III nagroda); Danylo Matviienko, baryton, Ukraina (II nagroda), a także dwoje wyróżnionych: Diana Alexe, sopran, Rumunia i Hongyu Chen, baryton, Chiny – zaśpiewali po jednej arii. Artystom towarzyszyła Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. Koncert poprowadził Jerzy Snakowski.

Wieczór otworzyła uwertura do opery Moc przeznaczenia Verdiego a następnie zabrzmiały najbardziej znane arie z oper Rossiniego, Belliniego, Verdiego, Pucciniego, Vagnera i Gounoda. Na finał Łukasz Karauda porwał słuchaczy hitem operowym: arią Escamilla z II aktu opery Carmen Bizeta. Koncert bardzo się podobał. Młodzi artyści zaśpiewali już bez stresu konkursowego, a publiczność to doceniła i podziękowała laureatom długą owacją.

Koncert poprzedziła gala wręczenia laurów (w tym roku pula nagród wynosiła 80 tys. zł). Zgodnie z wieloletnią tradycją, nagrody wręczali jurorzy, oraz sponsorzy i partnerzy konkursu, w tym m.in.: Marta Mordarska, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego; Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza (patronka festiwalu była związana z tym miastem), Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu oraz minister Tadeusz Deszkiewicz, doradca do spraw kultury Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Tadeusz Deszkiewicz złożył także w imieniu Prezydenta RP gratulacje młodym śpiewakom, ich pedagogom oraz organizatorom. Zwrócił uwagę, że ten konkurs zawsze słynął z tego, że panowała tu niezwykła atmosfera wśród uczestników i jurorów, bo jest to najbardziej sprawiedliwy konkurs wokalny na świecie. Jednocześnie, korzystając z okazji jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Tadeusz Deszkiewicz przekazał podziękowania i gratulacje twórcom tego niezwykłego wydarzenia: prof. Helenie Łazarskiej i Antoniemu Malczakowi.

Szczególne podziękowania, wyrazy szacunku i podziwu chciałbym w imieniu Prezydenta RP złożyć panu Antoniemu Malczakowi, postaci nietuzinkowej i człowiekowi niezwykłemu, pełnemu zapału do tego, co robi. To miejsce, w którym dziś jesteśmy, MCK SOKÓŁ, to dzieło dyrektora Malczaka, to jedna z najpiękniejszych instytucji kultury w Małopolsce. Począwszy od najdrobniejszych rzeczy takich jak śrubka, czy klamka, poprzez fortepiany, a na organach, które są nad nami, skończywszy. To wszystko zostało ciężko wypracowane przez pana dyrektora Malczaka. To jest jego pomnik – mówił Tadeusz Deszkiewicz, dodając, że nie wyobraża sobie, by kiedyś mogło tu Antoniego Malczaka zabraknąć. Słowa ministra Tadeusza Deszkiewicza wzbudziły ogromny aplauz zgromadzonych widzów, którzy dyrektorowi Antoniemu Malczakowi podziękowali długą owacją na stojąco.

Wzruszony dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Antoni Malczak pogratulował laureatom i jurorom, podziękował tym, którzy pracowali przy organizacji festiwalu i konkursu, którzy w jakikolwiek sposób wsparli to wielkie przedsięwzięcie.

- Przekazuję wyrazy wdzięczności wszystkim osobom tak mocno zaangażowanym w to wydarzenie - dodała dyrektor artystyczna, przewodnicząca jury Małgorzata Walewska.


XX Międzynarodowy Festiwal i XVIII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu był bardzo udany. Przyniósł wiele artystycznych wzruszeń i ujawnił wiele wspaniałych głosów. Konkurs był także w całości transmitowany przez internet, co przyciągnęło przed ekrany wielotysięczną publiczność. Zmaganiom artystów jak zwykle towarzyszyły wspaniałe koncerty: inauguracyjny, który odbył się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (z udziałem José Cury, Małgorzaty Walewskiej, laureatek konkursu z różnych lat, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz chórów) i wieczór z Mozartem w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka.

Dziś (niedziela, 5 maja) czekają nas dwa ostatnie wydarzenia: wieczorem koncert laureatów zostanie powtórzony w Operze Śląskiej w Bytomiu, zaś w sali MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, o godz. 18 zaprezentowany zostanie przezabawny spektakl Anny Burzyńskiej„Akompaniator”, w wykonaniu Hanny Śleszyńskiej i Jana Jankowskiego.

Zapraszamy za dwa lata na kolejną edycję!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
biuro prasowe festiwalu

Fot. Piotr Droździk

Galeria zdjęć