ENG
FB

Dariusz Stachura

Polska

Jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej. W 1989 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. W 1992 otrzymał Nagrodę Specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, m.in. za partie tenorowe w „Nabucco” i „Traviacie” Verdiego, „Kawalerze srebrnej róży” Straussa, „Cosi fan tutte” i „Don Giovannim” Mozarta oraz w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego. Od tego czasu datuje się także udział artysty w licznych tournée zagranicznych, zarówno ze swoim macierzystym Teatrem Wielkim w Łodzi, jak i innymi teatrami po całej niemal Europie, m.in.: Austrii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii a także Chinach, RPA oraz w USA. Bardzo ważną dziedziną aktywności artystycznej Dariusza Stachury jest jego udział w koncertach muzyki oratoryjnej. Partie tenorowe w takich dziełach, jak: „Stabat Mater” i „Mała Msza Uroczysta” Rossiniego, „Requiem” Verdiego, „Msza koronacyjna” i „Requiem” Mozarta, „Stabat Mater” Dvožáka, „Msza uroczysta” Wiłkomirskiego czy II Symfonia Mendelssohna, artysta wykonywał wraz z Filharmonią Narodową w salach koncertowych Polski i Europy. Ściśle współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, kreował pierwszoplanowe role w premierowych i szeregowych przedstawieniach. Oprócz wymienionych powyżej tytułów artysta ma w swoim repertuarze takie opery, jak: „Straszny dwór” St. Moniuszki, „Faust” Gounoda, „Don Pasquale”, „Łucja z Lammermooru” i „Napój miłosny” Donizettiego, „Madame Butterfly” Pucciniego oraz „Rigoletto” Verdiego.

Do niewątpliwych sukcesów artystycznych Dariusza Stachury należy zaliczyć jego udział w obchodach 100-lecia premiery „Cyganerii” Pucciniego w Turynie w 1996 roku, gdzie jako jedyny obcokrajowiec i pierwszy dubler Luciano Pavarottiego kreował na zmianę z Mistrzem partię Rudolfa. Brał udział w licznych festiwalach operowych, m.in.: Viva Il Canto w Cieszynie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Festiwal w Xanten, Ludwigsburgu (Niemcy) oraz Wexford Festival Opera (Irlandia). Jest laureatem VII Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie. Od 2000 do 2004 roku przebywał na kontrakcie w Norymberdze. Od 1999 roku koncertuje z programem „Trzech Polskich Tenorów” w Polsce i zagranicą (Kanada, USA, Niemcy).

Obecnie jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku oraz „Wielkiej Gali Polskich Tenorów” w Ciechocinku. Od roku 2016 jest Prezesem Fundacji „Canto Pro Classica”, która zajmuje się promocją polskiej kultury i młodych talentów. Od wielu lat jest dyrektorem Agencji Artystycznej Accordo. Jest twórcą i dyrektorem naczelnym Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Ciechocinku – Turniej Polskich Akademii Muzycznych.

Nagrał płyty CD: „Trzech Polskich Tenorów”, „Ave Maria”, „Walewska & Stachura”, „Straszny dwór” (z Operą Narodową), „Opera Italiana” (w Niemczech pod batutą G. Schulza) oraz Dariusz Stachura – „Belcanto per sempre”.

Jest Honorowym Obywatelem miasta Łodzi i Brzezin. Od września 2019 roku pełni funkcję dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi.