ENG
FB

Markus Hollop

Szwajcaria

Markus Hollop (bas) urodził się w Berlinie. Studiował w Hochschule für Musik w Monachium w klasie śpiewu profesora Josefa Loibla. Jako student był laureatem międzynarodowego konkursu wokalnego im. Carla Marii von Webera oraz międzynarodowego konkursu śpiewaczego Münchener Konzert Gesellschaft. Otrzymał także stypendia na konkursach Deutsche Studienstiftung i Nürnberger Meistersängerwettbewerb.

W młodym wieku rozpoczął międzynarodową karierę, która zaprowadziła go do najważniejszych teatrów operowych i festiwali w Europie, Azji i USA . Występował miedzy innymi w Bayerische Staatsoper, Staatsoper Hamburg, Staatsoper Berlin,  Komische Oper Berlin,  Opera National de Paris, Royal Opera Covent Garden, Teatro del Liceu Barcelona, ​​Grand Théâtre de Genève, w teatrach operowych w Turynie, Rzymie, Bolonii, Palermo i Neapolu, japońskich operach w Nomori i Nikikai (Tokio i Jokohama), Opera Pacific (Los Angeles), Salzburg Easter Festival, Edinburgh Festival, Festival de Radio France i Ravenna Festival.

Współpracował z takimi dyrygentami jak Claudio Abbado, John Eliot Gardiner, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Kent Nagano, Wolfgang Sawallisch, Sebastian Weigle, James Conlon oraz śpiewał w produkcjach reżyserów takich jak Andreas Homoki, Robert Carsen, Peter Konwitschny, Peter Stein, Damiano Michieletto, Luc Bondy, Philippe Arlaud i wielu innych.

Śpiewa większość ról w repertuarze niemieckim, francuskim i włoskim, ale głównie koncentruje się na partiach z niemieckiego repertuaru romantycznego, zwłaszcza Richarda Wagnera i Richarda Straussa. Od samego początku kariery Markusa Hollopa, czyli od jego debiutu w wieku 21 lat na I Biennale for Modern Music w Monachium w 1988 roku, muzyka współczesna zajmuje szczególne miejsce w jego repertuarze.

Za nagranie „Doktora Fausta” Busoniego pod batutą Kenta Nagano otrzymał w 2001 roku nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze nagranie operowe”.

Równolegle z działalnością artystyczną, począwszy od sezonu 2016/2017, Markus Hollop pracuje na stanowisku kierownika ds. produkcji artystycznej i castingu w Grand Théâtre w Genewie.

Uśmiechnięty mężczyzna